2012 Race 4

2012 Charlotte Youth Cycling League #4

Overall Finish List

May 6, 2012


Charlotte Sports Cycling www.charlottesportscycling.com


Boys 7 – 8

Place Name Team Bib No Age Time Back Total Time
1 Casey Koster 857 8   18:10.9
2 Declan Finnin 856 8 0:56.8 19:07.7
3 Jackson Seigler Blood Sweat & Gears (BSG) 846 8 2:56.3 21:07.2
4 Foster Nelson 848 7 3:07.8 21:18.7
5 Topher Accetta 847 6 5:11.6 23:22.5
6 Andrew Burrell 852 7 5:24.0 23:34.9
7 Thompson Jones 855 7 5:47.3 23:58.2
8 Joshua Soliday 849 8 6:13.7 24:24.6
9 Liam Roberts 854 7 7:11.8 25:22.7
10 Gavin Powell 853 7 8:55.9 27:06.8
DNF Grant Weaver 851 8    
 

Boys 9 – 10

Place Name Team Bib No Age Time Back Total Time
1 Logan Pelton Harrell’s Bicycle World 764 10   28:34.8
2 Micah Stechmiller 757 9 2:18.0 30:52.9
3 Tate Smart 765 9 2:52.7 31:27.6
4 Devon Burrell 783 9 4:57.2 33:32.1
5 Zeb Penley 775 10 6:55.7 35:30.5
6 Aidan Finnin 776 10 7:19.4 35:54.3
7 Noa Svendsen 778 10 7:21.3 35:56.1
8 Adam Svendsen 777 9 8:02.2 36:37.0
9 Petersen MacLain 780 10 8:16.5 36:51.3
10 Curtis ‘Byron’ Pressley 761 10 9:09.5 37:44.4
11 Jon Goforth 784 9 11:41.1 40:16.0
12 Evan Ghiloni 786 10 12:59.1 41:34.0
13 Nicolas Delia 782 9 15:49.1 44:24.0
14 Aidan Davy 785 9 17:08.1 45:43.0
 

Boys 11 – 12

Place Name Team Bib No Age Time Back Total Time
1 Cliff Mueller Cool Breeze Cyclery 553 12   52:53.7
2 Jakob Svendsen 563 11 0:03.9 52:57.7
3 Grayson Taylor 562 11 0:19.1 53:12.9
4 Grayson Baker 557 11 0:24.2 53:18.0
5 Adam Hardy 567 12 8:30.9 1:01:24.7
6 Justin Hadden Cycle Path 556 11 12:08.9 1:05:02.7
7 William Cohen 566 12 12:52.9 1:05:46.7
8 Ryan Hamilton 551 12 16:21.9 1:09:15.7
9 Justin Metcalf 552 12 25:55.9 1:18:49.7
DNF Kyle Shepler Cycle Path 550 11    
 

Boys 13 – 14

Place Name Team Bib No Age Time Back Total Time
1 Austin Hardy 448 14   45:53.5
2 Hudson Stevens 443 12 8:06.8 54:00.3
3 Andrew Kaczmarek 445 13 10:22.0 56:15.5
4 Jacob Cohen 449 14 12:44.7 58:38.2
5 Alec Ingwall 447 13 14:07.7 1:00:01.2
 

Boys 17 – 18

Place Name Team Bib No Age Time Back Total Time
1 Jay Fesperman GROM Racing 622 15   48:49.9
2 Henry Reed Bicycle Sport 426 17 18:19.8 1:07:09.7
 

Girls 7 – 8

Place Name Team Bib No Age Time Back Total Time
1 Kenna Nelson 293 8   24:20.4
2 Leyla Herrera 294 8 0:06.2 24:26.7
3 Aubrey Hoppe 290 7 2:21.8 26:42.2
4 Ellie Wilson 295 8 7:01.3 31:21.8
5 Bryn Shepler 292 8 8:03.1 32:23.6
 

Girls 9 – 10

Place Name Team Bib No Age Time Back Total Time
1 Skylar Bovine Twin Six 331 9   36:47.6
2 Simone Mishoe 341 9 1:04.5 37:52.1
3 Laurel Long 339 10 1:33.4 38:21.0
4 Kailey Hoppe 334 10 8:20.3 45:08.0
 

Girls 11 – 12

Place Name Team Bib No Age Time Back Total Time
1 Madi Bowen Extreme Kids 275 11   1:06:08.7